Cukrzyca – Groźna choroba naszej cywilizacji

Wydarzenie archiwalne Data wydarzenia: 17 Czerwca 2020
Cukrzyca

? 17 czerwca 2020 r., godz. 19:00

Zapraszamy na kolejną, bezpłatną konferencję internetową z cyklu Choroby Cywilizacyjne XXI wieku – Konferencje Medyczne Online❗ Podczas niej poznamy odpowiedzi na pytania dotyczące cukrzycy:

✅ Jak rozpoznać cukrzycę?
✅ Cukrzyca – przyczyny, objawy, leczenie
✅ Co jeść przy cukrzycy? Czego się wystrzegać?
✅ Co to jest stan przedcukrzycowy?
✅ Czy stan przedcukrzycowy zawsze prowadzi do cukrzycy?
✅ Cukrzyca a stres: stresory, poziom cukru, wypalenie cukrzycowe
✅ Powikłania cukrzycy: wczesne (ostre) i późne (przewlekłe)
✅ Profilaktyka cukrzycy – dieta, styl życia
✅ Cukrzyca – problem nie tylko dorosłych
✅ Jak obecnie leczy się cukrzycę
✅ Czy możliwe jest całkowite wyleczenie cukrzycy
✅ Cukrzyca w ciąży – jak monitorować i leczyć
✅ Jakie powikłania dla dziecka może nieść nieprzestrzeganie diety przez ciężarną, u której stwierdzono cukrzycę ciążową?
✅ Czy dzieci matki z cukrzycą ciążową zawsze rodzą się większe?
✅ Dlaczego indeks glikemiczny jest tak ważny w cukrzycy?
✅ Przyczyny hiperglikemii porannej
✅ Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą spowodowaną nieprawidłową produkcją insuliny w komórkach trzustki lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Insulina jest natomiast hormonem obniżającym poziom cukru we krwi.

Cukrzyca zyskała miano groźnej choroby naszej cywilizacji. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego nawet 25-30 proc. osób wcale o tym nie wie.

Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną, ponieważ związana jest z postępem cywilizacyjnym, określonym trybem życia, dietą, aktywnością. Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, która na skutek defektu wydzielania lub działania insuliny charakteryzuje się podwyższeniem poziomu glukozy we krwi (hiperglikemią). Jej przewlekły i postępujący charakter prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne.

Cukrzyca dzieli się na kilka typów, lecz żadnego z nich nie można lekceważyć. Nieleczona lub niekontrolowana cukrzyca może powodować ostre lub przewlekłe powikłania. Ostre powikłania cukrzycy to stany, które mogą w bezpośredni sposób zagrażać życiu pacjenta. Przykładem takiego powikłania jest kwasica i śpiączka ketonowa. Może wystąpić w przebiegu każdego rodzaju cukrzycy, jednak zdecydowanie częściej kwasica ketonowa pojawia się w przypadku cukrzycy typu pierwszego. U pacjentów z cukrzycą mogą też wystąpić powikłania przewlekłe, które obejmują swym zasięgiem rożne narządy i układy w organizmie pacjenta. Pojawią się u osób, które chorują już od dawna.

Cukrzyca to problem nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej diagnozuje się cukrzycę także u dzieci i młodzieży. Wzrost zachorowalności w tak niskiej grupie wiekowej zazwyczaj podyktowany jest złymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach także uwarunkowaniami genetycznymi.

Kontakt

Iza

IZABELA LAMPART

Dyrektor Sprzedaży i Organizacji Wydarzeń

izabela.lampart@cwkoperator.pl

+48 508 216 520

jadwiga-deregowska

JADWIGA DERĘGOWSKA

Specjalista ds. Marketingu i PR

jadwiga.deregowska@cwkoperator.pl

+48 723990557

Zapisz się na nasz
newsletter i zyskaj 15%
zniżki na organizowane
przez nas wydarzenie.

Chcę otrzymywać newsletter na podany adres poczty elektronicznej.

Więcej informacji

Zapisz się do newslettera!