Celiakia – choroba o wielu obliczach czy zwykła nietolerancja pokarmowa?
Wydarzenie archiwalne Data wydarzenia: 24 Czerwca 2020? 24 czerwca 2020 r., godz. 19:00
Zapraszamy na kolejną, bezpłatną konferencję internetową z cyklu Choroby Cywilizacyjne XXI wieku – Konferencje Medyczne Online tym razem na temat celiakii❗
Jak podają różne źródła, celiakia, czyli inaczej choroba trzewna, to trwała glutenozależna enteropatia jelita cienkiego. Czyli autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwającą całe życie nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). O tym czym dokładnie jest gluten, jak duży wpływ ma on na rozwój celiakii oraz jak sobie radzić w sytuacji gdy zostanie u nas zdiagnozowana taka choroba, odpowiedzą nasi eksperci podczas najbliższej konferencji z cyklu Choroby cywilizacyjne XXI wieku.
Poprzednie konferencje:
📅 17 czerwca 2020 r., godz. 19:00
Zapraszamy na kolejną, bezpłatną konferencję internetową z cyklu Choroby Cywilizacyjne XXI wieku - Konferencje Medyczne Online❗ Podczas niej poznamy odpowiedzi na pytania dotyczące cukrzycy:
✅ Jak rozpoznać cukrzycę?
✅ Cukrzyca - przyczyny, objawy, leczenie
✅ Co jeść przy cukrzycy? Czego się wystrzegać?
✅ Co to jest stan przedcukrzycowy?
✅ Czy stan przedcukrzycowy zawsze prowadzi do cukrzycy?
✅ Cukrzyca a stres: stresory, poziom cukru, wypalenie cukrzycowe
✅ Powikłania cukrzycy: wczesne (ostre) i późne (przewlekłe)
✅ Profilaktyka cukrzycy - dieta, styl życia
✅ Cukrzyca – problem nie tylko dorosłych
✅ Jak obecnie leczy się cukrzycę
✅ Czy możliwe jest całkowite wyleczenie cukrzycy
✅ Cukrzyca w ciąży – jak monitorować i leczyć
✅ Jakie powikłania dla dziecka może nieść nieprzestrzeganie diety przez ciężarną, u której stwierdzono cukrzycę ciążową?
✅ Czy dzieci matki z cukrzycą ciążową zawsze rodzą się większe?
✅ Dlaczego indeks glikemiczny jest tak ważny w cukrzycy?
✅ Przyczyny hiperglikemii porannej
✅ Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą spowodowaną nieprawidłową produkcją insuliny w komórkach trzustki lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Insulina jest natomiast hormonem obniżającym poziom cukru we krwi.
Cukrzyca zyskała miano groźnej choroby naszej cywilizacji. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego nawet 25-30 proc. osób wcale o tym nie wie.
Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną, ponieważ związana jest z postępem cywilizacyjnym, określonym trybem życia, dietą, aktywnością. Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, która na skutek defektu wydzielania lub działania insuliny charakteryzuje się podwyższeniem poziomu glukozy we krwi (hiperglikemią). Jej przewlekły i postępujący charakter prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne.
Cukrzyca dzieli się na kilka typów, lecz żadnego z nich nie można lekceważyć. Nieleczona lub niekontrolowana cukrzyca może powodować ostre lub przewlekłe powikłania. Ostre powikłania cukrzycy to stany, które mogą w bezpośredni sposób zagrażać życiu pacjenta. Przykładem takiego powikłania jest kwasica i śpiączka ketonowa. Może wystąpić w przebiegu każdego rodzaju cukrzycy, jednak zdecydowanie częściej kwasica ketonowa pojawia się w przypadku cukrzycy typu pierwszego. U pacjentów z cukrzycą mogą też wystąpić powikłania przewlekłe, które obejmują swym zasięgiem rożne narządy i układy w organizmie pacjenta. Pojawią się u osób, które chorują już od dawna.
Cukrzyca to problem nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej diagnozuje się cukrzycę także u dzieci i młodzieży. Wzrost zachorowalności w tak niskiej grupie wiekowej zazwyczaj podyktowany jest złymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach także uwarunkowaniami genetycznymi.
📅 13 maja 2020 r., godz. 19:00
Dieta w Hashimoto to kolejna już edycja konferencji z cyklu Choroby cywilizacyjne XXI wieku, a druga dotycząca zaburzeń pracy gruczołu tarczycowego. Pierwsza edycja dotyczyła zagadnień związanych z diagnostyką, badaniami oraz doborem odpowiedniej terapii. Druga natomiast ma na celu odpowiedzieć na pytania jak żyć z tą chorobą gdy diagnoza jest jednoznaczna oraz w jaki sposób usprawnić sobie codzienne funkcjonowanie poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Poruszymy także kwestię planowania potomstwa i zagrożeń wynikających z bagatelizowania tej choroby.
Wg opinii licznych poradni dietetycznych, odpowiednie skomponowanie diety ma niebagatelny wpływ na proces leczenia. Stosowane zasady diety osób chorujących na Hashimoto mogą poprawić samopoczucie, wyciszyć stan zapalny, a także wesprzeć wdrożoną farmakoterapię.
📅 13 maja 2020 r., godz. 19:00
Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny, zaraz po chorobach układu krążenia. Zmęczenie, problemy ze snem, bóle głowy, kręgosłupa, wahania wagi, poczucie winy i brak wiary w siebie to tylko kilka z licznych symptomów sugerujących że coś złego dzieje się w organizmie.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na depresję choruje 350 milionów ludzi. I chociaż dotyka ona tak wielu ludzi na całym świecie i jest prawdopodobnie jedną z najbardziej przebadanych chorób psychicznych, wciąż niewiele wiemy o jej pochodzeniu. Choroba ta, to nie tylko problem osób dorosłych. Coraz częściej dotyka także dzieci i młodzieży. U nich najczęściej pierwszym objawem jest łatwe irytowanie się, wpadanie w złość, wrogość oraz odgradzanie się od rodziny i rówieśników.
Kto w takim razie jest najbardziej narażony na depresję i jak ją rozpoznać?Jakie są rodzaje i objawy? Jak przebiega jej leczenie? Gdzie szukać pomocy. Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas kolejnej konferencji online z cyklu Choroby Cywilizacyjne XXI wieku.
ZAGADNIENIA:
- Towarzyszące uczucie bezradności i bezsilności, problem z zapanowaniem nad negatywnymi myślami, częsta irytacja, problemy z koncentracją oraz z realizacją dotychczas wykonywanych czynności- czy to już depresja?
- Depresja- Przyczyny, rodzaje, leczenie,
- Depresja nerwicowa, a nerwica depresyjna – jak je odróżnić?Objawy w poszczególnych stadiach choroby
- Stres jako jeden z głównych czynników powodujących depresję
- Depresja a nowotwory, czy choroby są powiązane?
- Zaburzenia depresyjne, a choroby somatyczne i neurologiczne
- Krytyczny moment w leczeniu depresji
- Depresja jako przyczyna i skutek kolejnych schorzeń
- Depresja - geny czy środowisko?
Przygotuj swoje pytania, które na żywo zadasz naszym ekspertom!
📅 29 kwietnia 2020 r., godz. 19:00
Hashimoto - przewlekłe zapalenie tarczycy, obecnie jedna z najczęściej występujących chorób z grupy autoagresji i najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy we wszystkich grupach wiekowych.
ZAGADNIENIA:
📍Senność, rozdrażnienie, rozkojarzenie, problemy z pamięcią. Zwykłe zmęczenie a może to już pierwsze objawy Hashimoto ❓
📍Czy Hashimoto rozpoczyna się w tarczycy❓
📍Od czego rozpocząć diagnostykę❓
📍Kto znajduje się w grupie ryzyka❓
📍Kto częściej choruje, mężczyźni czy kobiety❓
📍Niedobory w chorobie Hashimoto❓
📍Obciążenia żywieniowe – gluten, alergie pokarmowe❓
📍Choroba Hashimoto jako skutek całościowego rozregulowania funkcji układu odpornościowego
📍Czy sama terapia hormonalna wystarczy aby wyhamować chorobę i jej skutki ❓
📍Hashimoto a ciąża❓
📍Czy w przypadku wykrycia Hashimoto wzrasta ryzyko pojawienia się kolejnych schorzeń z grupy autoagresji❓
📅 8 kwietnia 2020 r., godz. 19:00
Dieta i tryb życia - profilaktyka chorób cywilizacyjnych
DOWIESZ SIĘ M.IN.:
• Jak nie przytyć na kwarantannie?
• Dieta i ćwiczenia poprawiające humor. Jak sobie pomóc w trudnych chwilach?
• Jak efektywnie ćwiczyć w domu?
• Uniwersalna, zdrowa dieta dla każdego – fakt czy mit?
• Dieta odchudzająca czy ćwiczenia? Co pomoże szybciej zrzucić wagę?
PRELEGENCI:
Agnieszka Momora - dietetyk - mgr dietetyki, dietetyk kliniczny, nauczyciel akademicki. Popularyzatorka wiedzy żywieniowej. Gość cyklicznych audycji z zakresu profilaktyki zdrowotnej w Polskim Radiu Rzeszów. Edukator żywieniowy, publikuje własne prace badawcze w czasopismach o charakterze naukowym a także współpracuje z lokalnymi gazetami.
Piotr Leniart Fitness - trener personalny, autor artykułów o tematyce fitness, organizator szkoleń i obozów sportowych. Jego życiową pasją jest aktywny i zdrowy styl życia. Miłośnik rowerowej jazdy terenowej. Doświadczenie zawodowe zdobył w Wielkiej Brytanii, gdzie miał możliwość współpracy z wieloma wybitnymi trenerami i sportowcami (w tym m.in. z reprezentantami Polski, łuczniczkami: Joanną Rzęsa, Anną Tobolewską)