Podkarpackie

Poznaj Podkarpackie

slajd-panorama

Podkarpackie – brama Unii Europejskiej, przestrzeń nowoczesnej gospodarki, nieskażonej przyrody, bogatej kultury i nieograniczonych możliwości.

Podkarpackie to obszar zamieszkiwany przez ponad 2 miliony osób. Na południu sąsiaduje ze Słowacją, a na wschodzie z Ukrainą. Tu krzyżują się główne szlaki handlowe i gospodarcze centralnej Europy. Autostrada łącząca europejski Wschód z Zachodem, powstająca trasa Via Carpathia łącząca jej Północ z Południem oraz nowoczesny międzynarodowy port lotniczy sprawiają, że właśnie w tym miejscu koncentruje się aktywność wielu firm produkcyjnych, logistycznych i handlowych.

Lotnictwo, motoryzacja, informatyka i jakość życia to cztery inteligentne specjalizacje regionu. Podkarpackie cechuje duża koncentracja firm przemysłu lotniczego – skupia się tu bowiem około 90% jego krajowej produkcji, ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Niebagatelny wpływ na siłę gospodarczą regionu ma również sektor informatyczny, który jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w regionie branż. Podobnie zresztą jak przemysł motoryzacyjny – swoje zakłady ulokowało tu wielu światowych potentatów.

W podkarpackim innowacyjne technologie lotnictwa, informatyki i sektora automotive sąsiadują z obszarami dziewiczej natury, aktywnego wypoczynku i wielokulturowości. Turystów przyciągają wciąż dzikie Bieszczady, nieprzetarte szlaki Beskidu Niskiego i magiczne Roztocze Wschodnie. Na szlaku podkarpackich wędrówek nie można pominąć Jeziora Solińskiego, Zamków w Łańcucie i Krasiczynie, Karpackiej Troi, Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie czy skansenów kultury ludowej w Sanoku i Kolbuszowej. Do najbardziej popularnych podkarpackich szlaków tematycznych należą Szlak Architektury Drewnianej, na którym znajduje się aż sześć obiektów wpisanych na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki, który w 2017 roku zdobył tytuł Siódmego Cudu Polski w plebiscycie magazynu National Geographic. Podkarpackie to najczystszy ekologicznie region w Polsce. W większości gospodarstw uprawia się zdrową, ekologiczną żywność, a nasi producenci są liderami w liczbie zarejestrowanych produktów tradycyjnych. Warto też poznać smak miejscowych win.

Na miłośników turystyki aktywnej czekają wyprawy po górskich szlakach, turystyka konna, jazda na rowerze, rejsy żaglówką czy loty szybowcem. Zimą do dyspozycji jest ponad 30 wyciągów narciarskich oraz kilkadziesiąt tras biegowych i ski-tourowych. Zaś tych, którzy wolą wypoczywać w miejscach, gdzie można się wyciszyć, zregenerować siły, zdrowie i urodę, zapraszają miejscowości uzdrowiskowe z bogatą ofertą wellness i spa.

Podkarpackie to również arena ważnych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Prawdziwą perłą jest odbywający się od ponad 50 lat Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Łańcucie, na który przyjeżdżają światowej sławy artyści. To duchowa uczta dla wielbicieli muzyki poważnej z Polski i z zagranicy. Światowy Festiwal Zespołów Polonijnych, odbywający się w Rzeszowie od 1969 r., jest świętem Polonii, tańca i śpiewu. Na uwagę zasługuje także organizowany w trzech miastach Polski Wschodniej festiwal Wschód Kultury. Rzeszów jest gospodarzem Europejskiego Stadionu Kultury, który stał się wizytówką miasta. Na melomanów czeka także bogaty repertuar Filharmonii Podkarpackiej.

Podkarpackie to idealne miejsce dla osób poszukujących w swoim życiu zdrowej równowagi. Tu znakomite warunki do kształcenia, pracy i robienia biznesu spotykają się z nieskażoną przyrodą, czystym powietrzem i nieograniczonymi możliwościami spędzania wolnego czasu. Przekonaj się sam!

Miasto Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa
Rynek 1, 35-064 Rzeszów
tel. 17 875 47 42, fax 17 875 41 05
e-mail: umrz@erzeszow.pl
www.rzeszow.pl

Zapisz się na nasz
newsletter i zyskaj 15%
zniżki na organizowane
przez nas wydarzenie.

Chcę otrzymywać newsletter na podany adres poczty elektronicznej.

Więcej informacji

Zapisz się do newslettera!